Патологічна фізіологія / Оториноларингологія / Організація системи охорони здоров'я / Онкологія / Неврологія і нейрохірургія / Спадкові, генні хвороби / Шкірні та венеричні хвороби / Історія медицини / Інфекційні захворювання / Імунологія та алергологія / Гематологія / Валеологія / Інтенсивна терапія, анестезіологія та реанімація, перша допомога / Гігієна і санепідконтроль / Кардіологія / Ветеринарія / Вірусологія / Внутрішні хвороби / Акушерство і гінекологія
ГоловнаМедицинаОрганізація системи охорони здоров'я
« Попередня Наступна »
Пищита А.Н., Гончаров Н.Г.. Еволюція правового регулювання охорони здоров'я в Росії. - Історико-правові аспекти, 2007 - перейти до змісту підручника

Розділ I Загальні положення

Стаття 1. Завдання законодавства про охорону здоров'я

Законодавство Союзу РСР і союзних республік про охорону здоров'я регулює суспільні відносини у галузі охорони здоров'я населення з метою забезпечення гармонійного розвитку фізичних і духовних сил, здоров'я, високого рівня працездатності і довголітнього активного життя громадян ; попередження і зниження захворюваності, подальшого скорочення інвалідності та зниження смертності; усунення факторів і умов, що шкідливо впливають на здоров'я громадян.



Стаття 2. Законодавство Союзу РСР і союзних республік про охорону здоров'я

Законодавство Союзу РСР і союзних республік про охорону здоров'я складається з цих Основ та відповідних їм інших актів законодавства Союзу РСР і союзних республік про охорону здоров'я.



Стаття 3. Право громадян на охорону здоров'я

Відповідно до Конституції СРСР громадяни СРСР мають право на охорону здоров'я.

Це право забезпечується безплатною кваліфікованою медичною допомогою, що подається державними закладами охорони здоров'я; розширенням мережі закладів для лікування і зміцнення здоров'я громадян; розвитком і вдосконаленням техніки безпеки і виробничої санітарії; проведенням широких профілактичних заходів; заходами щодо оздоровлення навколишнього середовища; особливою турботою про здоров'я підростаючого покоління, включаючи заборону дитячої праці, не пов'язаного з навчанням і трудовим вихованням; розгортанням наукових досліджень, спрямованих на попередження та зниження захворюваності, на забезпечення довголітнього активного життя громадян.



Стаття 4. Охорона здоров'я населення - обов'язок всіх державних органів, громадських організацій

Охорона здоров'я населення є обов'язком усіх державних органів, підприємств, установ і організацій. Повноваження зазначених органів, підприємств, установ та організацій з охорони здоров'я населення визначаються законодавством Союзу РСР і союзних республік.

Професійні спілки, кооперативні організації, товариства Червоного Хреста і Червоного Півмісяця та інші громадські організації відповідно до їх статутів (положень) беруть участь у забезпеченні охорони здоров'я населення у порядку, передбаченому законодавством Союзу РСР і союзних республік .

Громадяни СРСР повинні дбайливо ставитися до свого здоров'я та здоров'я інших членів суспільства.



Стаття 5. Основи організації охорони здоров'я в СРСР

Охорона здоров'я населення в СРСР забезпечується системою соціально-економічних та медико-санітарних заходів та здійснюється шляхом:

1) проведення широких оздоровчих та профілактичних заходів , особливої ??турботи про охорону здоров'я підростаючого покоління;

2) створення на виробництві та в побуті належних санітарно - гігієнічних умов, усунення причин виробничого травматизму, професійних хвороб, а також інших факторів, що негативно впливають на здоров'я;

3) проведення заходів з оздоровлення навколишнього середовища, забезпечення санітарної охорони водойм, грунту і атмосферного повітря;

4) планового розвитку мережі закладів охорони здоров'я і підприємств медичної промисловості;

5) безкоштовного задоволення потреби населення в усіх видах медичної допомоги; підвищення якості та культури медичної допомоги; поступового розширення диспансерного спостереження; розвитку спеціалізованої медичної допомоги;

6) забезпечення безплатного лікувальних і діагностичних засобів при стаціонарному лікуванні з поступовим розширенням безкоштовного або на пільгових умовах надання лікувальних засобів і при інших видах медичної допомоги;

7) розширення мережі санаторно-курортних установ, профілакторіїв, будинків відпочинку, пансіонатів, туристських баз та інших закладів для лікування і зміцнення здоров'я громадян;

8) фізичного та гігієнічного виховання громадян; розвитку масової фізичної культури і спорту;

9) розвитку науки, планового здійснення наукових досліджень, підготовки наукових кадрів та висококваліфікованих фахівців у галузі охорони здоров'я;

10) використання в діяльності закладів охорони здоров'я досягнень науки, техніки та медичної практики, оснащення цих установ новітньою апаратурою;

11) розвитку науково-гігієнічних основ харчування населення;

12) широкої участі громадських організацій і трудових колективів в охороні здоров'я населення.




Стаття 6. Компетенція Союзу РСР у галузі охорони здоров'я

До відання Союзу РСР в особі його найвищих органів державної влади та органів державного управління в галузі охорони здоров'я підлягають:

1) встановлення загальносоюзних планів розвитку охорони здоров'я та проведення оздоровчих заходів;

2) встановлення загальносоюзних планів розвитку наукових досліджень, розробки нових препаратів та обладнання медичного призначення, координації цих досліджень і робіт, впровадження досягнень науки, нових методів діагностики, лікування та профілактики в медичну практику;

3) встановлення загальносоюзних планів розвитку медичної та фармацевтичної освіти, розподілу фахівців, які закінчують вищі медичні та фармацевтичні навчальні заклади, підготовки наукових кадрів та удосконалення знань медичних і фармацевтичних працівників, встановлення медичних і фармацевтичних звань, термінів підготовки медичних і фармацевтичних працівників;

4) встановлення загальносоюзних планів виробництва і розподілу продукції медичної промисловості між союзними республіками, міністерствами, державними комітетами і відомствами СРСР, експорту та імпорту медикаментів, предметів медичної техніки та інших виробів медичного призначення;

5) забезпечення єдиної технічної політики в галузі медичної промисловості, встановлення єдиних медико-технологічних вимог до проектування установ охорони здоров'я; затвердження державних і галузевих стандартів, технічних умов на продукцію медичного призначення та цін на цю продукцію; організація контролю за якістю продукції медичного призначення, виробленої в СРСР і ввозиться з-за кордону; визначення обсягу виробництва наркотичних речовин і організація контролю за їх обігом і споживанням;

6) керівництво органами і установами охорони здоров'я Союзу РСР; управління підприємствами медичної промисловості, організаціями та науково-дослідними установами охорони здоров'я, вищими медичними та фармацевтичними навчальними закладами, інститутами удосконалення лікарів союзного підпорядкування;

7) затвердження загальносоюзних санітарно-гігієнічних і санітарно-протиепідемічних правил і норм; встановлення порядку здійснення державного санітарного нагляду; здійснення заходів по санітарній охороні території СРСР від занесення карантинних хвороб, а також загальносоюзних заходів щодо забезпечення санітарно-епідемічного благополуччя та радіаційної безпеки;

8) затвердження нормативів обслуговування населення медичною допомогою, оснащення закладів охорони здоров'я обладнанням, інвентарем та транспортом, норм витрачання медикаментів; затвердження норм харчування осіб, які перебувають у лікувально - профілактичних та інших установах охорони здоров'я;

9) затвердження єдиної номенклатури закладів охорони здоров'я та типових положень про них; встановлення порядку визначення штатних нормативів медичного, фармацевтичного, інженерно - технічного, педагогічного та іншого персоналу закладів охорони здоров'я;

10) встановлення основних положень, що визначають порядок організації та виробництва експертизи працездатності, судово-медичної та судово-психіатричної експертиз;

11) встановлення системи єдиного статистичного обліку та звітності в органах і установах охорони здоров'я;

12) вирішення інших питань охорони здоров'я, віднесених відповідно до Конституцією СРСР і справжніми Основами до відання Союзу РСР.



Стаття 7. Компетенція союзних республік у галузі охорони здоров'я

Віданню союзної республіки в особі її вищих органів державної влади та органів державного управління в галузі охорони здоров'я підлягають встановлення республіканських планів розвитку охорони здоров'я та проведення оздоровчих заходів, керівництво органами і установами охорони здоров'я союзної республіки , прийняття актів законодавства в галузі охорони здоров'я, а також дозвіл віднесених відповідно до Конституції СРСР, Конституцією союзної республіки і справжніми Основами до ведення союзної республіки інших питань керівництва справою охорони здоров'я.




Стаття 8. Керівництво охороною здоров'я в СРСР

Керівництво справою охорони здоров'я відповідно до Конституції СРСР, конституціями союзних і автономних республік здійснюють вищі органи державної влади та органи державного управління Союзу РСР, союзних і автономних республік, а також місцеві Ради народних депутатів та їх виконавчі комітети.

Міністерство охорони здоров'я СРСР керує охороною здоров'я, як правило, через міністерства охорони здоров'я союзних республік і управляє безпосередньо підпорядкованими йому установами, підприємствами та організаціями.

Міністерства охорони здоров'я союзних республік керують охороною здоров'я через міністерства охорони здоров'я автономних республік і органи охорони здоров'я виконавчих комітетів відповідних місцевих Рад народних депутатів і управляють безпосередньо підпорядкованими їм установами, підприємствами та організаціями.

Міністерство охорони здоров'я СРСР, міністерства охорони здоров'я союзних і автономних республік, їх органи несуть відповідальність за стан і подальший розвиток охорони здоров'я, медичної науки та за якість наданої населенню медичної допомоги.

Місцеві Ради народних депутатів та їх виконавчі комітети керують підлеглими їм органами та установами охорони здоров'я, вживають заходів до розвитку мережі закладів охорони здоров'я, правильного їх розміщення та зміцненню матеріально-технічної бази, організації медичної допомоги населенню, координують і контролюють діяльність усіх підприємств, установ та організацій з розробки та проведення заходів у галузі охорони здоров'я, забезпечення санітарно-епідемічного благополуччя населення, організації відпочинку трудящих, розвитку фізичної культури, охорони та оздоровлення навколишнього середовища, а також здійснюють контроль за додержанням законодавства про охорону здоров'я населення .



Стаття 9. Підвідомчість закладів охорони здоров'я

Заклади охорони здоров'я перебувають у віданні Міністерства охорони здоров'я СРСР, міністерств охорони здоров'я союзних і автономних республік та органів охорони здоров'я виконавчих комітетів відповідних місцевих Рад народних депутатів.

Інші міністерства, державні комітети, відомства і організації можуть мати у своєму віданні установи охорони здоров'я лише з дозволу Ради Міністрів СРСР і зобов'язані управляти ними відповідно до законодавства Союзу РСР і союзних республік про охорону здоров'я.

Міністерство охорони здоров'я СРСР координує діяльність не входять до його системи закладів охорони здоров'я з питань лікувально-профілактичної допомоги, санітарно-епідеміологічного обслуговування населення, охорони території СРСР від занесення і поширення карантинних та інших інфекційних захворювань, а також здійснює контроль за цією діяльністю.



Стаття 10. Розвиток мережі закладів охорони здоров'я дитячих дошкільних і позашкільних установ, загальноосвітніх шкіл і спортивних споруд

Розвиток мережі закладів охорони здоров'я та їх розміщення повинні здійснюватися виходячи з встановлених нормативів медичної допомоги населенню та з урахуванням економічних, географічних та інших особливостей районів країни.

При проектуванні і будівництві населених пунктів, житлових масивів, підприємств та інших об'єктів повинно передбачатися будівництво необхідних установ охорони здоров'я, дитячих дошкільних і позашкільних установ, загальноосвітніх шкіл, спортивних будівель і споруд.



Стаття 11. Порядок організації діяльності закладів охорони здоров'я

Основні положення про порядок організації діяльності лікувально-профілактичних, санітарно-профілактичних та аптечних закладів встановлюються Міністерством охорони здоров'я СРСР.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Розділ I Загальні положення "
  1. ОХОРОНА МАТЕРИНСТВА І ДИТИНСТВА
    Охорона материнства і дитинства - система державних, громадських та медико-соціальних заходів, що забезпечують умови для народження здорової дитини, всебічного розвитку підростаючого покоління, а також попередження і лікування хвороб у жінок і дітей. (Мережа дитячих дошкільних установ, шкіл; доступність продуктів харчування; забезпеченість дітей одягом, взуттям; житлові умови;
  2.  ДЕФОРМІВНИЙ ОСТЕОАРТРОЗ. ПОДАГРА.
      ДЕФОРМІВНИЙ ОСТЕОАРТРОЗ (ДОА). У 1911 році в Лондоні на Міжнародному конгресі лікарів всі захворювання суглобів були розділені на дві групи: первинно-запальні та первинно-дегенеративні. Ревматоїдний артрит і хвороба Бехтерева відносяться до першої групи. Представником другої групи є деформуючого остеоартрозу (ДОА), що представляє собою: дегенеративно-дистрофічних захворювань
  3.  ОРГАНІЗАЦІЯ РОБОТИ ЖІНОЧОЇ КОНСУЛЬТАЦІЇ Диспансерне спостереження ВАГІТНИХ
      Жіноча консультація (ЖК) є підрозділом поліклініки, МСЧ або пологового будинку, надають амбулаторну лікувально-профілактичну, акушерсько-гінекологічну допомогу населенню. Основними завданнями жіночої консультації є: надання кваліфікованої акушерсько-гінекологічної допомоги населенню прикріпленої території; проведення лікувально-профілактичних заходів,
  4.  Передопераційна підготовка ГІНЕКОЛОГІЧНИХ ХВОРИХ
      Підготовка гінекологічних хворих до операції здійснюється з моменту прийняття рішення про хірургічне втручання до його виконання. Цей період називається передопераційним. Дії медичного персоналу в цей період суттєво відрізняються при планових і екстрених операціях. Перед плановими операціями підготовка здійснюється в амбулаторних і стаціонарних умовах. При характеристиці
  5.  Реферат на тему: АКУШЕРСЬКІ ДОСЛІДЖЕННЯ МЕТОДИ ОБСТЕЖЕННЯ ВАГІТНИХ І ПОРОДІЛЬ
      Мета заняття: вивчити і практично освоїти методи діагностики вагітності, обстеження вагітних, різні методи визначення терміну вагітності та пологів. Студент повинен знати: ознаки вагітності (сумнівні, ймовірні, достовірні), зміна величини матки в залежності від терміну вагітності, розміри великого таза, чотири прийоми зовнішнього акушерського дослідження, поняття "малий
  6.  Надання невідкладної допомоги в умовах поліклініки
      В умовах дитячої поліклініки найбільш часто зустрічаються такі види невідкладних станів: непритомність, колапс, анафілактичний шок, судомний синдром, напад бронхіальної астми, кропив'янка, набряк Квінке, гипертермический синдром. Різні отруєння, тепловий і сонячний удар зустрічаються вкрай рідко. НЕПРИТОМНІСТЬ Непритомність - раптово виникає короткочасна втрата свідомості з
  7.  Біологічно активні білки вірусу грипу. Гемаглютинін
      І. Т. ШУЛЬЦ (I. Т. SCHULZE) I. ВСТУП ТОЙ факт, що віруси грипу мають здатність агглютинировать еритроцити, відіграв велику роль у розвитку наших уявлень про ці інфекційних частинках. Гемаглютинація виявилася вкрай зручним методом для ідентифікації, очищення і визначення. Концентрації вірусів. Крім того, з (моменту виявлення явища гемагглю-тінаціп 35 років тому
  8.  Антигенна мінливість вірусу грипу
      Р. Г. Вебстера і У. Г. ЛЕІВЕР i (RG WEBSTER and WG LAYER) I. ВСТУП Вірус грипу типу А1 є унікальним серед 'збудників інфекційних захворювань людини внаслідок своєї здатності настільки сильно змінювати власну антигенну структуру, що специфічний імунітет, набутий у відповідь «а зараження одним штамом, дуже слабо або зовсім не захищає від наступного
© medbib.in.ua - Медична Бібліотека